Vyhledat nemovitost

Vybrané nabídky

Domy, hotely, zámky, byty v Česku na prodej

Vývoj cen nemovitostí

Ceny nemovitostí v Česku poslední tři roky výrazně stoupají a vypadá to, že faktory, které tento růst způsobují, budou působit ještě pár let. Nízké úroky, nízké hypotéky, zahraniční investoři hledající bezpečné teritorium pro zhodnocení svého majetku. Česká koruna je podhodnocená a zahraniční investoři to vidí a dokud se kurs nestabilizuje na nové úrovni tak bude jejich zájem trvat. Ceny rostou hlavně v Praze, od roku 2012 stouply byty o třetinu. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného nového bytu v Praze je 70 tisíc korun. V předchozích letech to přitom bylo 60 - 65 tisíc korun za metr čtvereční. Levnějších bytů do 45 tis. za metr je v nabídce málo. Rostou především ceny nových bytů, ale i ceny bytů z druhé ruky rostou, i když pomalejším tempem. V centru města např. na oblíbených Vinohradech lze koupit starší byt za 90 tis. Kč za metr, nový byt ve stejné lokalitě by stál téměř 150 tis. za metr.

Číst dále

Zdanění nemovitostí v Česku

Při prodeji nemovitosti se platí daň 4 % z ceny. Nově postavené tzv. sociální bydlení podléhá 15 % DPH, jedná se o byty do 120 m2 a rodinné domy do 350 m2. Nové luxusní residenční nemovitosti a komerční objekty podléhají DPH 21%. Nově platí 21 % DPH pro stavební pozemky, pokud je kupujete od plátce DPH. I tak zůstává Česko zemí s jedním z nejmenších zatížení daněmi v oblasti nemovitostí. Každoroční daň je zanedbatelná, dědická daň mezi blízkými příbuznými je nulová. To např. v Anglii a Francii činí 40 %.

Hotely, činžovní domy, zámky apod. jsou často prodávány jako firma, aby bylo možno se vyhnout dani z převodu ve výši 4 %. V řadě zemí toto není možné, daň z převodu se platí i když prodáte firmu, která nemovitost vlastní.