Vyhledat nemovitost

Vývoj cen nemovitostí

Ceny nemovitostí v Česku poslední tři roky výrazně stoupají a vypadá to, že faktory, které tento růst způsobují, budou působit ještě pár let. Nízké úroky, nízké hypotéky, zahraniční investoři hledající bezpečné teritorium pro zhodnocení svého majetku. Česká koruna je podhodnocená a zahraniční investoři to vidí a dokud se kurs nestabilizuje na nové úrovni tak bude jejich zájem trvat. Ceny rostou hlavně v Praze, od roku 2012 stouply byty o třetinu. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného nového bytu v Praze je 70 tisíc korun. V předchozích letech to přitom bylo 60 - 65 tisíc korun za metr čtvereční. Levnějších bytů do 45 tis. za metr je v nabídce málo. Rostou především ceny nových bytů, ale i ceny bytů z druhé ruky rostou, i když pomalejším tempem. V centru města např. na oblíbených Vinohradech lze koupit starší byt za 90 tis. Kč za metr, nový byt ve stejné lokalitě by stál téměř 150 tis. za metr.

Rovněž rostou ceny domů a komerčních nemovitostí. Roste zájem o hotely, zámky, administrativní budovy. Hotely či zámky, o které byl v předchozích letech menší zájem, začaly být prodávány ve větším množství.

Vzrostly ceny stavebních pozemků, zejména v důsledku toho, že nově se platí DPH i z pozemku, ke kterému byly přivedeny sítě. Developeři tuto skutečnost zahrnuli do cen. Tato nově zavedená DPH platí ale jen při nákupu od plátce DPH. Pokud se průměrná cena pozemku 850 m2 pro rodinný dům v Praze pohybovala v minulém roce v rozmezí 4 - 5 mil. Kč, tak letos došlo k jejímu zvýšení asi o 1 mil. Kč. V krajských městech jako např. v Č. Budějovicích došlo ke zdražení přibližně o 0,3 mil. Kč.