Vyhledat nemovitost

Trendy na trhu bytů

Koupě bytu, s cílem ho pronajímat, zůstává atraktivním způsobem jak investovat své finanční prostředky. Praha umožňuje požadovat nejvyšší nájemné v Česku, zároveň ale v Praze jsou ceny bytů nejvyšší v republice. V Praze je průměrná cena 80 m2 bytu více než 2 krát tolik než v krajských městech. Ale i dlouhodobé nájemné je v Praze asi 2 krát vyšší než v krajských městech. Praha nabízí vyšší likviditu investičního bytu, není problém ho opět prodat.

V případě krátkodobých pronájmů turistům byl doposud příjem ještě vyšší než z dlouhodobého nájemného. To však coronavirus změnil, zejména v Praze, jejíž krátkodobé ubytovací kapacity byly téměř výhradně orientovány na zahraniční turisty. Ukazuje se, že dlouhodobý pronájem je bezpečnější. A u dlouhodobého pronájmu je často výhodnější investovat do bytu v krajských městech. Např. v Ostravě koupíte nový byt za čtyřikrát méně než v Praze a pronajmete za 2 krát méně než v Praze.

Přílišné spoléhání na zahraniční turisty je rizikovější než pracovat s místními občany. Nejde jen o epidemie, ale např. z důvodu sopky na Islandu, nebo písku vanoucího ze Sahary v minulosti třeba několik dnů nelétala letadla. Mohou zde ale být i administrativní zásahy. Jestli např. v lednu v době evropské mrtvé sezóny zaplňovali hotely ruští turisté, kteří mají pravoslavné vánoce později, tak po zavedení sankcí mnoho hotelů opět na leden zavírá. Takže bude lepší se více orientovat na dlouhodé pronájmy.

V Praze bude nejlepší koupit byt 2+kk ve čtvrtích přilehlých k centru. Nebo v okrajových částech, které mají velmi dobré dopravní spojení. Vašimi nájemníky budou ve většině případů mladí lidé, kteří se rozhodli žít spolu a nemají na spolufinancování vlastního bytu. Banky zvýšily spoluúčast na financování nákupu bytu a tak ti, kdo mají vlastní hotovost, jsou ve výhodě. Pokud Vám jde o dlouhodobý pronájem Vašeho bytu tak je nejlepší jej nabízet bez nábytku. Nájemník, který si do Vašeho bytu pořídil zařízení, bude méně náchylný k tomu, aby si hledal něco jiného. Zařízený byt je potřebný pro krátkodobé pronájmy, budete mít vyšší měsíční příjem, ale také budete muset vynakládat dosti času na obsluhu bytu. Během coronavirové epidemie začali lidé žíjící z krátkodobých pronájmů cizincům nabízet své byty na dlouhodobý pronájem. A tam se ukázalo, že zařízení bytu je v takové situaci slabina. Každá místnost měla postele přičemž dlouhodobí nájemníci nechtějí noclehárnu. A co pak s tím přebytečným nábytkem. V Americe to dají do placených skladů, kterých je všude nadbytek. V Praze je to problém.