Pokud hledáme objekt s parkem tak není mnoho možností jak toho dosáhnout. Vily nebo usedlosti nemají parky, a pokud k nim patří pozemky tak nejsou v jednom kuse okolo budovy. Rezidenci s parkem tedy těžko získáte jinak než koupí zámku. Zámecké parky navíc vyjdou i levněji než ostatní pozemky, spekulanti s půdou o ně nemají zájem, protože jsou většinou památkově chráněné a nedají se využít pro výstavbu.
Říká se, že je možno koupit zámek i za cenu dvoupokojového bytu v Praze. Ten bude ale k úplné rekonstrukci a konečný účet pak zřejmě vyjde dráž než koupě objektu v dobrém stavu. Na prodej jsou zrekonstruované zámky už okolo 25 - 35 mil. Kč. Reprezentativní objekty pak většinou stojí od 70 milionů nahoru.
Někdy se i dobrý objekt nedaří prodat a příčina nemusí vždy být jen cena či nezájem o danou lokalitu. Jeden klient se léta snažil prodat svůj zámek ve kterém měl nájemníka, který za bezplatné ubytování měl na zámek dohlížet. Nájemník za zády majitele dělal vše pro to, aby si zámek nikdo nekoupil. Šířil zvěsti o neexistujících závadách, jednomu vytrvalému kupci dokonce „důvěrně“ sdělil, že prý vedle bude skládka jaderného odpadu. V činžáku zase jiný nájemník vždy před prohlídkou zaneřádil veřejné prostory. Zájmy správců nebo nájemníků bývají často v rozporu s Vašimi a dávat jim na starost prodej nemovitosti není rozumné. Naše firma prodala řadu zámků za ceny nad sto milionů Kč, ale také levné objekty k rekonstrukci. Podívejte se na náš komentář v programu Víkend televize NOVA.
Ministerstvo kultury vám může poskytnout dotaci na řešení havarijního stavu zámku či jiné památky. Pro rok 2021 mělo MK pro tyto účely vyčleněno 85 mil. Kč. Průměrná výše příspěvků byla 275 tisíc Kč. Peníze MK jsou určeny na obnovu zámku, nelze je použít na modernizaci, nelze z nich financovat např. instalaci systému vytápění, rozvody vody, elektřiny, kanalizaci apod. Vždy je nutná finanční spoluúčast žadatele o dotaci. V případě statického zajištění objektu, opravy střechy a krovu je požadovaná minimální spoluúčast nejnižší, činí 20%. U většiny ostatních příspěvků je minimální požadovaná účast majitele 40 %.
Dříve poskytovala EU prostředky v rámci svých dotačních programů na kulturní památky. Úspěšní žadatelé dostávali i několik desítek milionů Kč na objekt. Nyní EU může dát peníze jen na „národní kulturní památky“ nebo „památky UNESCO“.
Možným zdrojem dotací na opravu zámku jsou i fondy Norska a EHP. Zde je ročně k dispozici cca 300 mil. Kč a maximální výše jednoho příspěvku je 38,5 mil. Kč. Příspěvek má šanci dostat jedna desetina žádostí, které splnily podmínky. Přednost zde mají žadatelé napojení na poskytovatelské země, např. z Norska může požádat i fyzická osoba, z Česka jen organizace. Kritéria výběru zahrnují zda projekt podpoří menšiny jako např. romské, židovské, německé apod. Mezi žadateli jsou zvýhodněny neziskové organizace, mohou dostat až 90 % nákladů, ostatní žadatelé jen 60 %. Bohužel kritéria jsou spíše politická než objektivní.
Číst dále