Vyhledat nemovitost

Vybrané nabídky

Domy, hotely, zámky, byty v Česku na prodej

Koupě zámku v Česku

Pokud hledáme dům s parkem tak není mnoho možností jak toho dosáhnout. Vily nebo usedlosti nemají parky, a pokud k nim patří pole či les tak nejsou v jednom kuse okolo budovy. Rezidenci s parkem tedy těžko získáte jinak než koupí zámku. Zámecké parky navíc vyjdou i levněji než ostatní pozemky, spekulanti s půdou o ně nemají zájem, protože jsou památkově chráněné a nedají se využít pro další výstavbu.

Při nákupu zámku nespoléhejte na hypotéku, banky nákup zámků nechtějí financovat. Výjimkou je když objekt přináší zisk. Na rekonstrukci Vámi vlastněného zámku Vám banky půjčí na základě dobrého podnikatelského plánu. Můžete dostat dotaci na novou střechu, počítejte ale s tím, že když ji přijmete, tak Vám budou úřady mluvit do toho, jakými technikami máte rekonstrukci provádět. Říká se, že v Česku je možno koupit zámek i za cenu bytu 2+kk v Praze, bude ale k úplné rekonstrukci. Na prodej jsou plně zrekonstruované zámky už okolo 25 - 35 mil. Kč a můžete je hned začít plně využívat. Velmi reprezentativní a luxusní objekty pak většinou od 70 milionů nahoru.

Zkušenosti z trhu se zámky

Někdy se i dobrý objekt nedaří prodat a příčina nemusí vždy být jen cena či nezájem o daný typ vily, činžovního domu nebo komerčního centra. Jeden klient se několik let neúspěšně snažil prodat svůj zámek. Měl v něm nájemníka, který za bezplatný nájem měl na zámek dohlížet. Nájemník ale za zády majitele dělal vše pro to, aby si areál nikdo nekoupil. Šířil zvěsti o neexistujících závadách, jednomu vytrvalému kupci dokonce „důvěrně“ sdělil, že prý vedle bude skládka jaderného odpadu. V činžáku zase jiný nájemník vždy před prohlídkou zaneřádil veřejné prostory. Bál se, že mu nový majitel zvedne nájem. Jeden provozovatel budovy vykazoval majiteli i kupcům výrazně nižší příjmy a strašil je údajnými riziky. Celá řada konkrétních příkladů. I poměrně slušný člověk nebude jednat proti svým zájmům a proto správci, provozovatelé a nájemníci Vám nepomohou objekt prodat, spíše naopak. Samozřejmě že velmi významnou roli při prodeji hraje prezentace nemovitosti těm správným potenciálním kupcům, kontakty na ty správné investory. Ale pokud někdo zevnitř Vaše úsilí brzdí, tak dobrá prezentace sama o sobě k výsledku nepovede.

Koupě bytu k pronájmu

Koupě bytu, s cílem ho pronajímat, zůstává atraktivním způsobem jak investovat své finanční prostředky. Praha umožňuje požadovat nejvyšší nájemné v Česku, zároveň ale v Praze jsou ceny bytů nevyšší v republice. Jestliže v krajských městech je průměrná cena 80 m2 přibližně 3,2 mil. Kč, v Praze je to 7,8 mil. Kč tj. více než 2 krát víc. Ale i dlouhodobé nájemné je v Praze asi 2 krát vyšší než v krajských městech. Praha nabízí vyšší likviditu investičního bytu, není problém ho opět prodat. V případě krátkodobých pronájmů turistům je pak příjem ještě vyšší než z dlouhodobého nájemného. Pokud Vám jde pouze o příjem z dlouhodobého pronájmu tak je často výhodnější investovat do bytu v krajských městech. Např. v Ostravě koupíte nový byt za 2,1 mil. Kč, to je skoro čtyřikrát méně než v Praze a pronajmete ho za 12 000 Kč měsíčně, což je jen asi 2 krát méně než v Praze.

V Praze bude nejlepší koupit byt 2+kk ve čtvrtích přilehlých k centru. Nebo v okrajových částech, které mají velmi dobré dopravní spojení. Vašimi nájemníky budou ve většině případů mladí lidé, kteří se rozhodli žít spolu a nemají na spolufinancování vlastního bytu. Banky zvýšily spoluúčast na financování nákupu bytu a tak ti, kdo mají vlastní hotovost, jsou ve výhodě. Pokud Vám jde o dlouhodobý pronájem Vašeho bytu tak je nejlepší jej nabízet bez nábytku. Nájemník, který si do Vašeho bytu pořídil zařízení, bude méně náchylný k tomu, aby si hledal něco jiného. Zařízený byt je potřebný pro krátkodobé pronájmy, budete mít vyšší měsíční příjem, ale také budete muset vynakládat dosti času na obsluhu bytu.

Číst dále