Vyhledat nemovitost

Vybrané nabídky

Domy, hotely, zámky, byty v Česku na prodej

Koupě zámku v Česku

Pokud hledáme dům s parkem tak není mnoho možností jak toho dosáhnout. Vily nebo usedlosti nemají parky, a pokud k nim patří pole či les tak nejsou v jednom kuse okolo budovy. Rezidenci s parkem tedy těžko získáte jinak než koupí zámku. Zámecké parky navíc vyjdou i levněji než ostatní pozemky, spekulanti s půdou o ně nemají zájem, protože jsou památkově chráněné a nedají se využít pro další výstavbu.

Při nákupu zámku nespoléhejte na hypotéku, banky nákup zámků nechtějí financovat. Výjimkou je když objekt přináší zisk. Na rekonstrukci Vámi vlastněného zámku Vám banky půjčí na základě dobrého podnikatelského plánu. O možnostech dotací si přečtěte v článku níže. Říká se, že v Česku je možno koupit zámek i za cenu bytu 2+kk v Praze, bude ale k úplné rekonstrukci. Na prodej jsou plně zrekonstruované zámky už okolo 25 - 35 mil. Kč a můžete je hned začít plně využívat. Velmi reprezentativní a luxusní objekty pak většinou od 70 milionů nahoru.

Zkušenosti z trhu se zámky

Někdy se i dobrý objekt nedaří prodat a příčina nemusí vždy být jen cena či nezájem o daný typ vily, činžovního domu nebo komerčního centra. Jeden klient se několik let neúspěšně snažil prodat svůj zámek. Měl v něm nájemníka, který za bezplatný nájem měl na zámek dohlížet. Nájemník ale za zády majitele dělal vše pro to, aby si areál nikdo nekoupil. Šířil zvěsti o neexistujících závadách, jednomu vytrvalému kupci dokonce „důvěrně“ sdělil, že prý vedle bude skládka jaderného odpadu. V činžáku zase jiný nájemník vždy před prohlídkou zaneřádil veřejné prostory. Bál se, že mu nový majitel zvedne nájem. Jeden provozovatel budovy vykazoval majiteli i kupcům výrazně nižší příjmy a strašil je údajnými riziky. Celá řada konkrétních příkladů. I poměrně slušný člověk nebude jednat proti svým zájmům a proto správci, provozovatelé a nájemníci Vám nepomohou objekt prodat, spíše naopak. Samozřejmě že velmi významnou roli při prodeji hraje prezentace nemovitosti těm správným potenciálním kupcům, kontakty na ty správné investory. Ale pokud někdo zevnitř Vaše úsilí brzdí, tak dobrá prezentace sama o sobě k výsledku nepovede. Podívejte se na náš komentář v programu Víkend televize NOVA.

Dotace na rekonstrukci zámků

Ministerstvo kultury vám může poskytnout dotaci na řešení havarijního stavu zámku či jiné památky. Při opravě krovu to může být až 80 % nákladů, u ostatních prací maximálně 60 %. Celková částka příspěvku nesmí přesáhnout v daném roce 2 mil. Kč. Pro rok 2020 mělo MK pro tyto účely vyčleněno 81 mil. Kč. V rámci programu obnovy kulturních památek má MK pro rok 2020 pro celou republiku k dispozici 120 mil. Kč a obvyklý příspěvek z tohoto fondu se pohybuje okolo sta tisíc Kč. Peníze jsou na obnovu zámku či jiné památky. Nelze je použít na jejich modernizaci, např. instalaci systému vytápění, rozvody vody, elektřiny, kanalizaci apod.

Dříve poskytovala EU prostředky v rámci svých dotačních programů na kulturní památky. Úspěšní žadatelé dostávali i několik desítek milionů Kč na objekt. Nyní EU může dát peníze jen na „národní kulturní památky“ nebo „památky UNESCO“. Nikoliv na běžně památkově chráněné objekty, kterých je naprostá většina.

Možným zdrojem dotací na opravu zámku jsou i fondy Norska a EHP. Zde bylo např. pro rok 2020 k dispozici 482 mil. Kč a maximální výše jednoho příspěvku byla stanovena na 38 mil. Kč. Příspěvek má šanci dostat jedna desetina žádostí, které splnily podmínky. Přednost zde mají žadatelé napojení na poskytovatelské země, např. z Norska může požádat i fyzická osoba, z Česka jen organizace. Kritéria výběru zahrnují zda projekt podpoří menšiny jako např. romské, židovské, německé apod. Mezi žadateli jsou zvýhodněny neziskové organizace, mohou dostat až 90 % nákladů, ostatní žadatelé jen 60 %.

Číst dále